Dag 1 - Mandag 15 august 2022
Morgen session
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds kuglestød, kvalifikation – Gruppe A/B | 10:00 | 10:39 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp 100 m - Heats | 10:05 | 10:20 | Olympisk Stadion |
Kvinders stangspring, kvalifikation - Gruppe A/B | 10:25 | 12:18 | Olympisk Stadion |
Kvinders Marathon finale | 10:30 | 13:35 | Münchens centrum |
Mændenes 100 m runde 1 | 10:40 | 10:57 | Olympisk Stadion |
Tikamp mænds længdespring - gruppe A/B | 10:50 | 11:32 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 100 m runde 1 | 11:05 | 11:22 | Olympisk Stadion |
Kvinders kuglestød, kvalifikation – gruppe A/B | 11:20 | 11:59 | Olympisk Stadion |
Mænds Marathon-finale | 11:30 | 14:15 | Münchens centrum |
Mænds længdespring, kvalifikation – gruppe A/B | 12:10 | 12:55 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp kuglestød - gruppe A/B | 12:40 | 13:16 | Olympisk Stadion |
Kvinders marathon sejrsceremoni | 14:15 | 14:21 | Odeonsplatz |
Kvinders maratonholds sejrsceremoni | 14:21 | 14:28 | Odeonsplatz |
Mænds marathon sejrsceremoni | 14:28 | 14:34 | Odeonsplatz |
Mænds maratonholds sejrsceremoni | 14:34 | 14:41 | Odeonsplatz |
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Kvinders diskoskast, kvalifikation – gruppe A | 18:15 | 18:54 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp højdespring - gruppe A/B | 18:30 | 20:27 | Olympisk Stadion |
Mændenes 400 m runde 1 | 19:00 | 19:19 | Olympisk Stadion |
Kvinders diskoskast, kvalifikation-Gp B | 19:25 | 20:04 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 400 m runde 1 | 19:35 | 19:54 | Olympisk Stadion |
Mænds trespring, kvalifikation - Gp A/B | 20:05 | 20:50 | Olympisk Stadion |
Mændenes 1500 m runde 1 | 20:15 | 20:30 | Olympisk Stadion |
Kvinders kuglestød finale | 20:38 | 21:43 | Olympisk Stadion |
Mænds kuglestød finale | 20:58 | 22:03 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp 400 m - heats | 21:15 | 21:30 | Olympisk Stadion |
Kvinders 10.000 m finale | 21:48 | 22:23 | Olympisk Stadion |
Kvinders kuglestøds sejrsceremoni | 22:40 | 22:46 | Græstrin |
Mænds kuglestøds sejrsceremoni | 22:54 | 23:00 | Græstrin |
Dag 2 - tirsdag 16 august 2022
Morgen session
BEGIVENHED | START | END | STED |
Mænds 35 km løb Walk-finale | 08:30 | 11:30 | Münchens centrum |
Kvinders 35 km løbsgang-finale | 08:30 | 11:45 | Münchens centrum |
Mænds tikamp 110 m hæk | 09:05 | 09:22 | Olympisk Stadion |
Mændenes 110 m hæk runde 1 | 09:35 | 09:52 | Olympisk Stadion |
Kvinders længdespring, kvalifikation – gruppe A/B | 09:50 | 10:45 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp diskoskast - gruppe A | 09:50 | 10:26 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 1500 m runde 1 | 10:15 | 10:32 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp diskoskast - gruppe B | 10:55 | 11:31 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp stangspring - gruppe A | 11:30 | 13:46 | Olympisk Stadion |
Mændenes 3000 m steeplechase runde 1 | 11:40 | 12:06 | Olympisk Stadion |
Mænds 35 km løb Walk-sejrsceremoni | 11:45 | 11:51 | Odeonsplatz |
Kvinders 35 km Race Walk-sejrsceremoni | 11:51 | 11:57 | Odeonsplatz |
Kvinders hammerkast, kvalifikation – gruppe A | 12:15 | 13:00 | Olympisk Stadion |
Mændenes 400 m semifinale | 12:25 | 12:42 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp stangspring - gruppe B | 12:30 | 14:46 | Olympisk Stadion |
Kvinders 400 m semifinale | 13:00 | 13:17 | Olympisk Stadion |
Kvinders hammerkast-kvalifikation - Gp B | 13:30 | 14:15 | Olympisk Stadion |
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds højdespring, kvalifikation - gruppe A/B | 18:35 | 20:21 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamps spydkast - gruppe A | 18:40 | 19:16 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamps spydkast - gruppe B | 19:40 | 20:16 | Olympisk Stadion |
Mændenes 100 m semifinale | 20:05 | 20:20 | Olympisk Stadion |
Mænds længdespring finale | 20:27 | 21:52 | Olympisk Stadion |
Kvinders 100 m semifinale | 20:35 | 20:50 | Olympisk Stadion |
Kvinders diskoskast finale | 21:02 | 22:12 | Olympisk Stadion |
Mænds 5000 m finale | 21:08 | 21:23 | Olympisk Stadion |
Mænds tikamp 1500 m | 21:35 | 21:40 | Olympisk Stadion |
Mænds 100 m finale | 22:15 | 22:16 | Olympisk Stadion |
Kvinders 100 m finale | 22:25 | 22:26 | Olympisk Stadion |
Kvinders 10.000 m sejrsceremoni | 22:36 | 22:42 | Græstrin |
Mænds 5000 m sejrsceremoni | 22:42 | 22:48 | Græstrin |
Mænds længdesprings sejrsceremoni | 22:48 | 22:54 | Græstrin |
Dag 3 - onsdag den 17. august 2022
Morgen session
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds hammerkast, kvalifikation – gruppe A | 09:35 | 10:20 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkamp 100 m hækkeløb - heats | 10:30 | 10:47 | Olympisk Stadion |
Mænds hammerkast, kvalifikation – gruppe B | 10:50 | 11:35 | Olympisk Stadion |
Mændenes 400 m hæk runde 1 | 11:05 | 11:20 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkamp Højdespring - Gruppe A/B | 11:35 | 13:27 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 400 m hæk, runde 1 | 11:40 | 11:55 | Olympisk Stadion |
Mænds diskoskast, kvalifikation – gruppe A | 12:20 | 13:05 | Olympisk Stadion |
Kvinders trespring, kvalifikation – gruppe A/B | 12:35 | 13:27 | Olympisk Stadion |
Mænds diskoskast, kvalifikation – gruppe B | 13:35 | 14:20 | Olympisk Stadion |
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Kvinders diskoskast sejrsceremoni | 19:05 | 19:11 | Græstrin |
Mænds 100 m sejrsceremoni | 19:15 | 19:21 | Græstrin |
Kvinders 100 m sejrsceremoni | 19:28 | 19:34 | Græstrin |
Mænds tikamps sejrsceremoni | 19:38 | 19:44 | Græstrin |
Kvinders syvkamp kuglestød - gruppe A/B | 19:54 | 20:30 | Olympisk Stadion |
Kvinders stangspringsfinale | 20:00 | 22:06 | Olympisk Stadion |
Mænds trespringsfinale | 20:15 | 21:40 | Olympisk Stadion |
Mænds 110 m hæk semifinale | 20:30 | 20:55 | Olympisk Stadion |
Kvinders hammerkast-finale | 21:05 | 22:15 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkamp 200 m - heats | 21:10 | 21:25 | Olympisk Stadion |
Mænds 400 m finale | 21:43 | 21:44 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 400 m finale | 22:02 | 22:03 | Olympisk Stadion |
Mænds 110 m hækkefinale | 22:22 | 22:23 | Olympisk Stadion |
Mænds tresprings sejrsceremoni | 22:40 | 22:46 | Græstrin |
Mænds 400 m sejrsceremoni | 22:50 | 22:56 | Græstrin |
Dag 4 - torsdag 18 august 2022
Morgen session
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Kvinders spydkast, kvalifikation – gruppe A | 09:00 | 09:45 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 3000 m steeplechase runde 1 | 09:20 | 09:47 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkamp længdespring - gruppe A/B | 09:25 | 10:07 | Olympisk Stadion |
Mændenes 800 m runde 1 | 10:10 | 10:33 | Olympisk Stadion |
Kvinders spydkast, kvalifikation – gruppe B | 10:15 | 11:00 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 800 m runde 1 | 10:45 | 11:08 | Olympisk Stadion |
Mænds stangspring, kvalifikation - gruppe A/B | 10:50 | 12:43 | Olympisk Stadion |
Mænds 400 m hæk semifinale | 11:25 | 11:42 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkampsspydkast - Gp A | 11:36 | 12:18 | Olympisk Stadion |
Kvinders 400 m hæk semifinale | 11:55 | 12:12 | Olympisk Stadion |
Mændenes 200 m runde 1 | 12:30 | 12:47 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkampsspydkast - gruppe B | 12:48 | 13:30 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 200 m runde 1 | 13:05 | 13:22 | Olympisk Stadion |
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Kvinders 400 m sejrsceremoni | 19:20 | 19:26 | Græstrin |
Kvinders sejrsceremoni i stangspring | 19:30 | 19:36 | Græstrin |
Kvinders hammerkasts sejrsceremoni | 19:40 | 19:46 | Græstrin |
Mænds 110 m hække sejrsceremoni | 19:50 | 19:56 | Græstrin |
Mænds højdespring finale | 20:05 | 21:57 | Olympisk Stadion |
Mænds hammerkast-finale | 20:10 | 21:20 | Olympisk Stadion |
Mænds 200 m semifinale | 20:13 | 20:30 | Olympisk Stadion |
Kvinders 200 m semifinale | 20:37 | 20:54 | Olympisk Stadion |
Kvindernes længdespring, finale | 20:58 | 22:23 | Olympisk Stadion |
Mænds 1500 m finale | 21:05 | 21:09 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 5000 m finale | 21:25 | 21:42 | Olympisk Stadion |
Kvinders syvkamp 800m | 21:55 | 22:08 | Olympisk Stadion |
Mænds 1500 m sejrsceremoni | 22:40 | 22:46 | Græstrin |
Mænds hammerkast sejrsceremoni | 22:46 | 22:52 | Græstrin |
Kvinders 5000 m sejrsceremoni | 22:52 | 22:58 | Græstrin |
Dag 5 - fredag 19. august
Morgen session
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mændenes 4 x 100 m stafet runde 1 | 10:00 | 10:11 | Olympisk Stadion |
Mænds spydkast, kvalifikation – gruppe A | 10:00 | 10:45 | Olympisk Stadion |
Kvinders højdespring, kvalifikation – gruppe A/B | 10:05 | 11:51 | Olympisk Stadion |
Kvinders 4 x 100 m stafet runde 1 | 10:25 | 10:36 | Olympisk Stadion |
Kvinders 800 m semifinale | 10:50 | 10:59 | Olympisk Stadion |
Mændenes 4 x 400 m stafet runde 1 | 11:10 | 11:24 | Olympisk Stadion |
Mænds spydkast, kvalifikation – gruppe B | 11:15 | 12:00 | Olympisk Stadion |
Kvinders 4 x 400 m stafet runde 1 | 11:40 | 11:55 | Olympisk Stadion |
Aftensession
EVENT | START | END | VENUE |
Mænds sejrsceremoni i højdespring | 19:35 | 19:41 | Græstrin |
Kvinders syvkamps sejrsceremoni | 19:45 | 19:51 | Græstrin |
Kvinders længdesprings sejrsceremoni | 19:55 | 20:01 | Græstrin |
Mænds diskoskast finale | 20:20 | 21:35 | Olympisk Stadion |
Mændenes 800 m semifinale | 20:27 | 20:36 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 1500 m finale | 20:45 | 20:49 | Olympisk Stadion |
Kvinders trespringsfinale | 20:55 | 22:15 | Olympisk Stadion |
Mænds 3000 m steeplechase-finale | 21:00 | 21:09 | Olympisk Stadion |
Mænds 200 m finale | 21:20 | 21:21 | Olympisk Stadion |
Kvinders 400 m hækkefinale | 21:45 | 21:46 | Olympisk Stadion |
Mænds 400 m hækkefinale | 22:00 | 22:01 | Olympisk Stadion |
Kvinders 200 m finale | 22:22 | 22:23 | Olympisk Stadion |
Kvinders 1500 m sejrsceremoni | 22:36 | 22:42 | Græstrin |
Mænds 3000 m steeplechase-sejrsceremoni | 22:42 | 22:48 | Græstrin |
Mænds 200 m sejrsceremoni | 22:48 | 22:54 | Græstrin |
Kvinders 400 m hækkesejrsceremoni | 22:54 | 23:00 | Græstrin |
Dag 6 - lørdag den 20. august 2022
Morgen session
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds 20 km løb Walk-finale | 08:30 | 10:00 | Münchens centrum |
Kvinders 20 km løbsgang-finale | 10:15 | 11:55 | Münchens centrum |
Mænds 20 km løb Walk-sejrsceremoni | 12:00 | 12:06 | Odeonsplatz |
Kvinders 20 km Race Walk-sejrsceremoni | 12:06 | 12:12 | Odeonsplatz |
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds diskoskast sejrsceremoni | 19:15 | 19:21 | Græstrin |
Kvinders tresprings sejrsceremoni | 19:25 | 19:31 | Græstrin |
Mænds 400 m hæk sejrsceremoni | 19:35 | 19:41 | Græstrin |
Kvinders 200 m sejrsceremoni | 19:45 | 19:51 | Græstrin |
Mænds stangspringsfinale | 20:05 | 22:11 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 800 m finale | 20:15 | 20:17 | Olympisk Stadion |
Kvinders spydkast finale | 20:25 | 21:35 | Olympisk Stadion |
Kvindernes 100 m hæk, runde 1 | 20:43 | 21:00 | Olympisk Stadion |
Mænds 4 x 400 m stafetfinale | 21:15 | 21:18 | Olympisk Stadion |
Kvinders 4 x 400 m stafetfinale | 21:45 | 21:49 | Olympisk Stadion |
Kvinders 3000 m steeplechase-finale | 22:13 | 22:23 | Olympisk Stadion |
Kvinders 800 m sejrsceremoni | 22:36 | 22:42 | Græstrin |
Mænds 4 x 400 m stafet sejrsceremoni | 22:42 | 22:49 | Græstrin |
Kvinders spydkast sejrsceremoni | 22:49 | 22:55 | Græstrin |
Kvinders 4 x 400 m stafet sejrsceremoni | 22:55 | 23:02 | Græstrin |
Dag 7 - søndag den 21. august 2022
Aftensession
BEGIVENHED | START | SLUT | STED |
Mænds stangsprings sejrsceremoni | 18:40 | 18:46 | Græstrin |
Kvinders 3000 m steeplechase Victory Cer. | 18:50 | 18:56 | Græstrin |
Kvinders højdespring finale | 19:05 | 20:57 | Olympisk Stadion |
Kvinders 100 m hæk semifinale | 19:10 | 19:27 | Olympisk Stadion |
Mænds 800 m finale | 19:40 | 19:42 | Olympisk Stadion |
Mænds spydkast, finale | 19:50 | 21:00 | Olympisk Stadion |
Mænds 10.000 m finale | 20:00 | 20:30 | Olympisk Stadion |
Kvinders 100 m hækkefinale | 20:45 | 20:46 | Olympisk Stadion |
Mænds 4 x 100 m stafetfinale | 21:12 | 21:13 | Olympisk Stadion |
Kvinders 4 x 100 m stafetfinale | 21:22 | 21:23 | Olympisk Stadion |
Mænds 800 m sejrsceremoni | 21:40 | 21:46 | Græstrin |
Mænds 10.000 m sejrsceremoni | 21:50 | 21:56 | Græstrin |
Kvinders 100 m hække sejrsceremoni | 22:00 | 22:06 | Græstrin |
Kvinders sejrsceremoni i højdespring | 22:10 | 22:16 | Græstrin |
Mænds spydkast sejrsceremoni | 22:20 | 22:26 | Græstrin |
Mænds 4 x 100 m stafet sejrsceremoni | 22:30 | 22:37 | Græstrin |
Kvinders 4 x 100 m stafet sejrsceremoni | 22:40 | 22:47 | Græstrin |
Get your perfect pair of spikes in our Top4Running Store: